2018 Dondanville and Meehan Award Winners

 

Dondanville Award

Established in 1989, the Dondanville Award is

named in honor of UTC’s first president, Russel

Dondanville. This award formally recognizes an

individual’s extraordinary service and dedication to

UTC over the years through active participation in

numerous Association activities.

  • 2018 Ron Taylor, SRP (Retired)
  • 2017 Mike Lowe, Blue Ridge MC
  • 2016 Karnel Thomas, Utilities Technology Council
  • 2015 Tom Perry, Santee Copper
  • 2014 Ronald Beck, Lincoln PUD
  • 2013 Troy West, CLECO
  • 2012 Ed Ingersol, Gainesville Regional Utility (Retired)
  • 2011 Rusty Williams, Southern Company (Retired) & AFL
  • 2010 Jeff Selman, Tri-State Generation & Transmission
  • 2009 Ken Campbell, American Electric Power
  • 2008 Joe Lackey
  • 2007 Leonard Leech, Nashville Electric Service
  • 2006 Bill Anderson, MA/COM
  • 2005 Jeff Katz, PSEG Services Corp
  • 2004 Bernard Jacob, Gulf Power
  • 2003 John Howell, CenterPoint Energy
  • 2002 Steve Carrico, Lee Lake Consulting
  • 2001 Ben Doty
  • 2000 Robert H. Leonard, New York Power Authority
  • 1999 George Stoll, Utility Telecom Group
  • 1998 Charles M. Meehan, UTC (The Telecommunications Association)
  • 1997 William M. Chapman, Intermountain Gas Company
  • 1996 Robert A. Augustson, Public Service Company of Colorado
  • 1995 John O. Myers, Southern Company Services, Inc.
  • 1994 Robert L. Taunton, Pacific Gas & Electric Company
  • 1993 Douglas M. Morton, Northeast Utilities Service Company
  • 1992 Dee L. Hurm, Florida Power Corporation
  • 1991 E. William Downer, Cleveland Electric Illuminating Company
  • 1990 John W. Albus, Virginia Power
  • 1989 Charles W. Blood, Union Electric Company

 

Meehan Award

Established in 1998, the Meehan Award is named in

honor of UTC’s first Executive Director, Charles M.

(Mike) Meehan. The award was created to recognize

individuals for their extraordinary leadership in

projects during the past year that greatly furthered

the interests and objectives of UTC.

  • 2018 Karen Flewharty, Oncor
  • 2017 Kevin Malloy, National Grid
  • 2016 Matt Schnell, Nebraska Public Power District
  • 2015 Greg Angst, CenterPoint Energy
  • 2014 Kathy Nelson, Great River Energy
  • 2013 Chuck Hackney, CenterPoint
  • 2012 Doug McGinnis, Exelon
  • 2011 Mike Lowe, Blue Ridge Electric Membership Corp
  • 2010 Steve Zoromsky
  • 2009 Ron Bilodeau, NV Energy
  • 2008 Allen Garrison, SRP Telecom
  • 2007 Miguel Angel Sanchez Fornie, Iberdrola
  • 2006 Rusty Williams, Southern Company
  • 2005 Joe Lackey
  • 2004 John Cull, National Grid USA
  • 2003 Mark Gray, Potomac Electric Power Company
  • 2002 John Krupcale, Niagara Mohawk
  • 2001 Neil Flynn, FPL FiberNet
  • 2000 Michael J. Schmitz, Platte River Power Authority
  • 1999 James O. Stahl, PacifiCorp
  • 1998 Dymitr Wajsman